slovensky-orlojSlovenský orloj v Starej Bystrici (24 km) je najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Kompozícia predstavuje sediacu Madonu, patrónku Slovenska. Tento návrh bol najskôr vypracovaný v hlinenom modeli od akad. sochára Lovišku.

Kostru orloja tvorí 80 ramien. Vo výklenkoch orloja je 6 bronzových plastík: Pribina, Svätopluk, Bernolák, Štúr, Štefánik, Hlinka. Drapéria orloja je vyhotovená z kameňa, ktorý vznikol stuhnutím lávovej hmoty. Rezbár Peter Kuník zase vyrezal sedem sôch apoštolov, ktorých mená boli spojené so Slovenskom: sv. Cyril, sv. Metod, sv. Andrej-Svorad, sv. Beňadik, sv. Gorazd, sv. Bystrík a sv. Vojtech.

To čo robí z orloja v Starej Bystrici prvý orloj na Slovensku je astroláb. Astronomické údaje sú špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice. Farebnosť je daná fázami dňa: čierna noc, červená úsvit, bledomodrá deň-obzor, červená súmrak. Pod orlojom je umiestnené umelecko-informačné centrum s predajňou suvenírov, informačnou kanceláriu, vinotékou a galériou.

stara-bystrica