Turistika Malá Fatra, Vrátna dolina

hrebenom malej fatry turistika

Vrátna vám dáva možnosť navštíviť atraktívne miesta vytvorené samotnou prírodou. Terchová je dokonalým východiskom túr do krivánskej časti Malej Fatry, ktorá sa zaraďuje medzi najpríťažlivejšie pohoria na Slovensku.
Vrátnu dolinu ohraničujú vrcholy Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky a Sokolie. Na všetky vrchy je možný výstup. Okrem týchto vrcholov je Terchová plná značkovaných turistických chodníkov rôznej obtiažnosti. Rôzne mohutné skaly, vodopády a zákutia prilákajú každoročné množstvo turistov.

janosikove-dieryNajobľúbenejšou a najnavštevovanejšou turistickou atrakciou v Terchovej sú Jánošíkove diery. Je to sústava tiesňav, skladajúce sa z Dolných dier, Horných dier a Nových dier.

chlebNa tretí najvyšší vrchol Malej Fatry Chleb (1 645,6 m n. m) vás môže vyviesť kabínová lanovka. Vrchol je navštevovaný celoročne a v každom ročnom období vás očarí výhľad z neho. Chleb môžete zdolať i po turistických chodníkoch.

velky-rozsutecPre zdatnejších turistov je vhodná náročnejšia túra na Veľký Rozsutec (1 609,7 m n. m.).  Túto trasu charakterizujú skalnaté previsy, kde vás pri výstupe istia reťazové držadlá. Tento náročnejší výstup vás odmení nádherným výhľadom.

maly-rozsutecVýstup na Malý Rozsutec (1 343,5 m n. m) začína východiskovým bodom na parkovisku Štefanová. Cieľový bod je parkovisko hotela Diery. Trasa je o niečo kratšia ako na Veľký Rozsutec. Celá cesta trvá 4 hodiny a patrí k stredne náročným túram.

velky-krivan-zimaVydať sa môžete i na najvyšší vrch Veľkej Fatry, a to Veľký Kriváň. Tento vrch leží medzi malým Kriváňom a Chlebom.

zbojnicky-chodnikVýhľady a pohľady do hĺbky zažijete ak sa vydáte po stredne náročnej túre Zbojníckym chodníkom.